Facebook Instagram

Sign up for email updates from Pasco County Fair Association, Inc.

Home > Fair Info > Fair Board

Fair Board


The Pasco County Fair Association, Inc., a tax-exempt, nonprofit organization, is run by a
board of directors which is elected at the annual membership meeting in April. Officers of the
board and general manager are elected by the directors. The board meets at 5:30 p.m. the second Thursday of the month.

OFFICERS
President: R.J. Huss
Vice President: Jim A. Ward
Secretary: LeAnne John
Treasurer: Leesa Gillespie
General Manager: Clark Converse

DIRECTORS
Donna Blommel
Dicky Brown
Clark Converse
Kevin Corrigan
Ronnie Deese
Chris Denton
Joyce Dodd
Rick Dodd
Elaine Enfield
Charles Fraley
Leesa Gillespie
Ricky Gude
Steve Herrmann
Rick Hobby
Wayne Howard
R. J. Huss
LeAnne John
Krista Jones
Dolores Lanigan
David Loyd
Marybeth Lumbra
Neil Mathis
Susan Matthews
Misty Rhoden
Dusty Rowland
Janet Schroeder
Chet Taylor
Tracy J. Thompson
Jim A. Ward
Tim Yaeger


STANDING DIRECTORS
Commissioner Ron Oakley

STANDING COMMITTEES
Annual Fair:
Tracy J. Thompson, Chair
Dolores Lanigan
Jim A. Ward
Marybeth Lumbra
Wayne Howard


Budget & Finance:
Joyce Dodd, Chair
Chris Denton
Janet Schroeder
Susan Matthews
James Harper

Building & Grounds:
Steve Herrmann, Chair
Kevin Corrigan
Rick Hobby
Ricky Gude
Charles Fraley

Ag Committee:
Chet Taylor, Co-Chair
Donna Blommel, Co-Chair
Susan Matthews
Steve Herrmann
Earl Singletary

Ag Committee Members:
Beef Committee
**Bill Barthle, Chairman
Neil Mathis, Vice Chairman
Julie Brass, Secretary
Courtney Ritter, Secretary
Ben Barthle
Mark Barthle
Dennis Butler
David Castle
Will Douglas
Cody Green
Gary Henry
Chris Jones
Roger McKendree
Brett Meyers
Earl Singletary
Veterinarians:
Dr Chet Taylor
Dr. Brian Dillard
Ex Officio Members:
Laura Bennett

Hog Committee:
William Grove, Chairman
Shannon Wade, Co-Vice Chairman
Nick Miller, Co-Vice Chairman
Tammy Hanlon, Secretary
Janet Schroeder, Treasurer
Karen Brown
Kevin Corrigan
** Danny Crouch
Tamara Davidson
Jaye Duncan
Phil Graham
Ricky Gude
Susan Matthews
Janet Nathe
Joe Nathe
Jerry Newsome
Chuck Sheets
Tim Smith

Plant Committee:
Melissa Williamson, Chairman
** Donna Blommel, Co-Chairman
Andi Blomeley
Shelly Jackson
Steve Herrmann
Jessica Reagan
Rabbit Committee
**Melissa Thompson
Poultry Committee
**Robyn Kirk

Dairy Committee:
Tammy Hanlon, Chairman
Georgiana Madagan, Co-Chairman
**Tim Carter, Treasurer
Robin Hanlon Carter, Secretary
Danny Crouch
Dawn Crouch
Warren Lowery
Dr. Chet Taylor

Honorary/Ex Officio Dairy Committee Members:
William Grove
Ricky Gude
Janet Schroeder
Joe Nathe
Shannon Wade
Susan Matthews
Rick Neidert
Janet Nathe
Phil Graham
Kevin Corrigan
Nick Miller
Karen Brown
Tamara Davidson
Chuck Sheets
Tim Smith
Jaye Duncan
Jerry Newsome
Goat Committee
**Nichole Haupt, Chairman
Alyssa Haupt, Co-Chairman
Nicole Holland

**Ag Committee Member



DIRECTOR EMERITUS
Harold Sample
Rich Hetherton
James Harper
Earl Singletary


Back to
Top
Tickets & Deals