Maps & Hours
.
Facebook Instagram
Home > General Information > Fair Board & Committees

Fair Board & Committees


The Pasco County Fair Association, Inc., a tax-exempt, nonprofit organization, is run by a
board of directors which is elected at the annual membership meeting in April. Officers of the
board and general manager are elected by the directors. The board meets at 6:00 p.m. the second Thursday of the month.

OFFICERS
President: Kevin Corrigan
Vice President: Jim A. Ward
Secretary: Marybeth Lumbra
Treasurer: Julie Cotton
General Manager: Clark Converse

DIRECTORS
Donna Blommel
Clark Converse
Kevin Corrigan
Julie Cotton
Chris Denton
Elaine Enfield
Charles Fraley
Ricky Gude
Wayne Howard
Krista Jones
Dolores Lanigan
Marybeth Lumbra
Neil Mathis
Jessica Roberts
Dusty Rowland
Tracy J. Thompson
Jim A. Ward

EX-OFFICIO DIRECTOR
Commissioner Ron Oakley

2021-2022 Committee Members

Annual Fair:
Tracy J. Thompson, Chair
Elaine Enfield
Wayne Howard
Mary Beth Lumbra
Jim A. Ward, Co-Chair

Budget & Finance:
Chris Denton, Chair
Julie Cotton
Jessica Roberts, Co- Chair
James Harper

Building & Grounds:
Ricky Gude
Charley Fraley Chair
Dolores Lanigan
Dusty Rowland

Ag Committee:
Donna Blommel, Chairwoman
Neil Mathis, Beef
Chuck Sheets, Swine
Tim Carter, Dairy
Melissa Thompson, Rabbit
Kathy Kessler, Poultry
Nichole Haupt, Goat
Donna Blommel, Plant
David Greim, Showorks
Ben Barthle, Beef

Beef Committee Members:
Neil Mathis, Chairman
Roger McKendree, Vice Chairman
Tammy Hanlon, Treasurer
Courtney Ritter, Secretary
Albert Austrino
Ben Barthle
Mark Barthle
Dennis Butler
David Castle
Will Douglas
Cody Green
Gary Henry
Chris Jones
Jeffrey Mitchell
TJ Pinkston
Chad Sasser
Earl Singletary
Veterinarians:
Dr. Brian Dillard
Ex Officio Members:
Laura Bennett


Plant Committee Members:
Donna Blommel, Chairwoman
Jessica Reagan, Co-Chairwoman
Robert Beck
Shayna Blommel
David Greim
Steve Herrmann
Shelly Jackson

Hog Committee:
Melissa Thompson, Chairwoman
Chuck Sheets
Michael Gulvin, Secretary/Treasurer
Travis Brown, Co-Chairman
Kristopher Browning
Angela Cregger
Hannah Davidson
Jessica Gaskin
James Monbarren
Tanner Rhoden
Nate Dahmer

Poultry/Rabbit Committee:
Renee Carpenter
Kathy Kessler
Kristi Dorough
David Greim
Lyndsi Greim
Ashley Oakley

Dairy Committee Members:
Tammy Hanlon – Chairman
Robin Hanlon Carter – Co-Chairman
Georgia Madagan – Secretary
Tim Carter -
Zane Gilmore
Courtney Ritter
Ex-Officio: Warren Lowery
Dr. Chet Taylor


Goat Committee Members:
Nichole Haupt, Chairwoman
Zoie Brayman
Jennifer Casier
Alyssa Haupt
Heath Haupt
Samantha Goodwin
Cheryl Wright


DIRECTORS EMERITUS
Harold Sample
Rich Hetherton
James Harper
Earl Singletary


Back to
Top
.