Maps & Hours
Tickets For Sale/Ride Wristbands
Facebook Instagram

Beef 2024

Date: Aug 01, 2023 - Apr 15, 2024

Youth Beef Show & Sale

2024 Pasco County Fair Youth Beef Show & Sale


* Indicates changes made throughout the rule book.

Steer Entry Deadline - September 1, 2023 Registration is CLOSED

Breeding Cattle Entry & Breeder Certificate Deadline -December 1, 2023
Email Address: * beef@pascocountyfair.com

Deadlines have passed


Important Dates & Deadlines:

"Mandatory Steer Meeting- September 6, 2023, at 7:00 pm in Dan Cannon. *If you do not attend this meeting you will not be permitted to show.*

Steer Weigh-In- September 9, 2023, from 8:00-11:00 am at the barn. *A copy of your Breeders Certificate (and a copy of age verification for Rookies only) must be presented to the committee at the weigh-in.*


Breeding Cattle Entry & Breeder Certificate Deadline – December 1, 2023

Mandatory Breeding Cattle Exhibitor/Advisors Seminar - Wednesday, December 6, 2023, 7:00 p.m. (see pg. 16, #8 Educational Seminar)

Hoof Trimming – Saturday, January 13, 2024 – 8:00 a.m. to 11:00 a.m. (Pasco County Fair Grounds)

Mandatory Beef Exhibitor Workday – Monday, January 15, 2024 –9:00 a.m. to 11:00 a.m. at the barn.

Steer and Breeding Cattle Record Books Due – Sunday, February 11, 2024 – 3:00 p.m. to 5:00 p.m. – Clayton Hall

Breeding Cattle Check-In –Sunday, February 18, 2024- 12:00 p.m. to 2:00 p.m.

*Breeding Cattle Awards/Show – Monday, February 19, 2024– 5:45 p.m.- Awards, 6:00 p.m.- Show

Steer Weigh-In – Tuesday, February 20, 2024– 8:00 a.m. to 11:00 a.m.

*Steer Show – Tuesday, February 20, 2024 – 6:00 p.m.

*Steer Showmanship – Wednesday, February 21, 2024– 6:00 p.m.

Buyer’s Dinner – Thursday, February 22, 2024 – 5:00 p.m. to 6:30 p.m.

Steer/Awards – Thursday, February 22, 2024 – 6:30 p.m.

Steer Sale – Thursday, February 22, 2024– 7:00 p.m.

Thank-You Letters Due (box at the exhibitor's gate)–Sunday, February 25, 2024 – 5:00 p.m.

Payout – sometime after April 15, 2024 – time and place to be announced

All events occur at the Albert A. Barthle Livestock Arena on the Pasco County Fairgrounds, Dade City, FL unless otherwise noted.

**Printable Documents (PDFs are listed below) Please note not all documents for 2024 have been uploaded. Please Check Back!


Items

Payout -Sometime after April 15, 2024 time tba

2023 Winners

2023 Grand Champion Steer raised by Carlee Jo Sheets. Buford is a Registered Black Angus weighing 1,320lbs. Carlee Jo is a Sophomore @ Pasco High and a member of Progressive 4H 

Steer Showmanship


Junior

1st place Emmalynn Warren

2nd place Chezney Burney

3rd place Lily Briscoe

Intermediate

1st place Owen Austrino

2nd place Carlee Jo Sheets

3rd place Erin Potter

Senior

1st place Austin John

2nd place Emma McKelvey

3rd place Courtney Whitman


2023 Youth Steer Show Winners


Grand Champion: Carlee Jo Sheets

Reserve Champion: Lacey Miltner

Lightweight Champion: Chezney Burney

Lightweight Reserve: Jayden Pinkston

Middleweight Champion: Lacey Miltner

Middleweight Reserve: Erin Potter

Heavyweight Champion: Carlee Jo Sheets


Heavyweight Reserve:
Peyton Meyers

Class 1

1st Place: Isabella Aguilar

2nd Place: Myia Myers

Class 2

1st Place: Dade City Sr FFA Chapter

2nd Place: Zephyrhills Sr FFA Chapter

Class 3

1st Place: Jayden Pinkston

2nd Place: Owen Austrino

Class 4

1st Place: Chezney Burney

2nd Place: Kadence Wolden

Class 5

1st Place: Erin Potter

2nd Place: Katlynn Eichholtz

Class 6

1st Place: Daltyn Rose

2nd Place: Brody Corrigan

Class 7

1st Place: Lacey Miltner

2nd Place: Mason Sheets

Class 8

1st Place: Alexa Miltner

2nd Place: Brianna Childs

Class 9

1st Place: Carlee Jo Sheets

2nd Place: Payton Meyers

1 of 2

2023 Pasco County Fair Breeding Cattle Winners


Bulls:

Grand Champion: Kadence Wolden

Reserve Champion: Christopher Jones


Registered Heifers:

Grand Champion: Lacey Miltner

Reserve Champion: Owen Austrino

Calf Champion: Lacey Miltner

Reserve Calf: Katelynn Eichholtz

Junior Champion: Lacey Miltner

Reserve Junior: Owen Austrino

Senior Champion: Owen Austrino

Reserve Senior: Jayden Pinkston


Commerical Heifers:

Grand Champion: Lacey Miltner

Reserve Champion: Owen Austrino

Calf Champion: Owen Austrino

Reserve Calf: Kadence Wolden

Junior Champion: Lacey Miltner

Reserve Junior: Bentley Brown

Senior Champion: Mason Sheets

Reserve Senior: ZHS FFA Chapter


Junior Showmanship:

1st Place: Jesse Pinkston

2nd Place: Shyanne Davenport

3rd Place: Bentley Brown


Intermediate Showmanship:

1st Place: Owen Austrino

2nd Place: Lacey Miltner

3rd Place: Addyson Watson


Senior Showmanship:

1st Place: Andrew Wilson

2nd Place: Jayden Pinkston

3rd Place: Kadence Wolden


Junior Skill-A-Thon:

1st Place: Jackson Sheets

2nd Place: Shyanne davenport

3rd Place: Erin Dillard


Intermediate Skill-A-Thon

1st Place: Jasmine Rodgers

2nd Place: Carlee Jo Sheets

3rd Place: Lexie Lyons


Senior Skill-A-Thon:

1st Place: Jayden Pinkston

2nd Place: Samantha Davenport

3rd Place: Christopher Jones

Back to
Top
Tickets For Sale/Ride Wristbands